En iyi Basketbol Topu ve ÖzellikleriBasketbol yaklaşık olarak 100 yıldır profesyonel anlamda oynanan bir spor dalı olarak dünya üzerinde en çok seyirci kitlesine sahip futbol dan sonra ikinci takım sporu olarak bilinir. Her geçen gün daha popüler olmaya ve daha çok kitleler tarafından beğenilmeye devam eden bu spor 1900 yılları başlarında keşfedilen ve amatör olarak elle bu sorun en önemli malzemesi hiç şüphesiz basketbol topu ' dur. Basketbol için özel olarak hazırlanan ve tasarlanan ağırlık ve sertlik seviyesi oyunun performanı sektirme kapasitesi ve isabetli basket için önemlidir. Sitemiz sportifaletler.com üzerinde evinin bahçesinde, okul bahçesi ve parklarda arkadaşları ile bir hobi ve egzersiz olarak oynayan amatörler için olduğu kadar profesyonel basketbol oyuncuları ve basketbol maç topu seçeneklerine de ulaşabilirsiniz. Profesyonel basket topu olarak en çok tercih edilen toplar arasında NBA, FIBA, Türkiye Basketbol Ligi ve Euroleague için üretilen ve tasarlanan maç toplarıdır. Marka olarak ise spalding, dunlop, voit ve dalta gibi basketbol toplarını sayabiliriz. Spalding Basketbol Topu kalitesi ile ön plana çıktığı kadar satış grafiği ve beğeni olarakta çok tutulan bir basket topu markasıdır.

Basketbol Topu Çeşitleri Nelerdir ?


Kauçuk Basketbol Topu : Dış yüzeyi kauçuk malzemeden üretilen bu basketbol topları en çok dış mekan yani açık alanlarda kullanıma uygun olan modellerdir. Açık alan için üretilen topların en büyük özelliği suya ve yağmura karşı oldukça dayanıklı şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Bu malzeme ile üretilen basket topu yüksek tutuş hem yüksek kavrama özelliği ile ön plana çıkmasını sağlamaktadır.
Deri Basketbol Topu : Poliüretan deri malzemeden üretilen bu basketbol topları daha çok iç mekan yani kapalı alanlardaki basketbol oyunları için kullanılması tavsiye edilmektedir. FIBA resmi basketbol maçlarında bu tür deri basketbol topu kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Kauçuk modellere göre sıçramaları daha az olmalarına rağmen dış yüzetin sürtünmelere karşı dayanıklılığı çok daha yüksektir.

Basketbol Topu Ölçüleri, Ebatları, Ağırlığı ve Basketbol Topu Numaraları


Basketbol Topu Numaraları : Erkek basketbolcular için ideal basketbol topu ölçüsü 7 numaralı ebattaki basketbol topudur. Ancak erkek kullanıcılarda antrenmanlarda daha kolay kavrama ve daha hafif olduğu için 5 veya 6 numaralı basket toplarınıda kullanabilirler. 5 numaralı toplar daha çok 13 yaşına kadar olan çocukların kullanımı için ideal ölçülerdedir. 6 Numaralı basketbol toplarını ise 14 yaş üzeri gençlerin kullanımı için daha uygun ebattadırlar. Topun ölçüleri ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki görsel ile edinebilirsiniz.

  • Basketbol Topu Numaraları ve Seçimi
  • Basketbol Topu Numaraları ve Seçimi

  • Basketbol Topu Ebat ve Ağırlığı : Uluslararası müsabakalarda kullanılan profesyonel basketbol topu erkekler için 7 numaralı ebatta basket topu, 75-76 cm çevre uzunluğu, 567-650 gr . basket topu ağırlığı olacak şekilde belirlenmiştir.Bayanların resmi müsabakalarda kullanacağı basket topu için 6 numaralı ebat, 72-75 cm çevre uzunluğu, 510-560 gr. basket topu ağırlığı olacak şekilde belirlenmiştir. Bunların haricinde 5 numaralı basketbol top ölçüleri ise 69,5-70,5 cm çevre uzunluğuna sahip, 396-453 gr. ağırlığında olan basket toplarıdır. 3 Numaralı basketbol tou ebatları olarakta çevresi 56-57 cm , ağırlığı ise 297-318 gr olacak şekilde ayarlanmıştır. Resmi standartlar arasında bir basketbol topunun kalite standartları için 180 cm yüksekten bırakıldığında 130 cm 'e kadar bir sıçrama kapasitesi baz alınmıştır. Ayrıca basketbol sahası alanı ölçüsü olarakta 28 metre uzunluk ile 15 metre eni olacak şekilde belirtilmiştir.

    Kapıda Ödemeli En Ucuz Basketbol Topu Nerede Satılır ?


    SportifAletler.com olarak sitemizdeki basketbol topu kategorinde yer alan ürünlerin kalitesi ile usta elleri aratmayan müthiş basketler atabilir sevdiklerinizle iyi vakit geçirebilir ve rakiplerinizle çekişmeli bir basket maçı müsabakası yapabilirsiniz. Orjinal basket topu seçeneklerinin yanı sıra bazı markalar zaman zaman fiyat indirerek vanatjlı satın alma imkanız sunabiliyor. BU tarz avantajlı toplar için kampanyalı indirimli basketbol topu sayfamızı takip edebilirsiniz. Ayrıca basket topu siparişlerinizde ödemenizi ekstra indirimli peşin ödemeli banka havalesi ile yada teslimat anında kapıda ödemeli basketbol topu seçeneği ile güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

    SportifAletler.Com Ailesi olarak eğlenceli ve bir o kadar da çekişmeli basketbol sporu ile keyifli zaman geçirmeniz dileği ile...
1