En iyi Hentbol Topu ve ÖzellikleriHentbol oyunu tarihine baktığımız çok eskilere dayanan bir spor dalı olduğu belirlenmiştir. Türkiye' de ilk başlarda el topu olarakta geçen hentbol zamanla gelişerek profesyonel bir oyun halini alarak bir takım sporu olmayı başarmıştır. Futbol oyunundaki amaçla hentol daki amaç aynıdır. Yani futbol oyunu ile pararlel olan bu kural ile karşı tarafa (kaleye) topu geçirerek gol atmaktır. Hentbol topu bu oyuna özel olarak tasarlanmış bir toptur. Aynı zamanda saha, kale ve kurallarda hentbol için özeldir. Kauçuk Hentbol topu ağırlığı erkek oyuncular için 425 gr. ile 475 gr. arasında olmalıdır. Bayanların oyunlarında ise top ağırlığı 325 gr. ile 400 gr. arasında olmalıdır. Aynı zamanda tutuş kabiliyeti ve performansı için önemli olan topun çapı erkekler için 58-60 cm çap , bayanlarda ise 54-56 cm çapında bir top ile oynanır. Hentbol oynarken topun elden kaymasını engelleyen wax adı verilen bir madde kullanılabilir.

Hentbol Oyunu Kuralları Nelerdir ?


Öncelikle hentbol oyunu 2 devre olacak şekilde oynanan bir oyundur. Erkek oyuncuların maçlarında her devre 30' ar dakika iken bayan oyuncuların maçlarında devre süresi 25 dakika olarak oynanır. Hentbol sahası 40 metre uzunluk ve 30 metre eni olan bir sahadır. Hentbol kalesi ise 2 metre yükseklik ve 3 metre genişliğe sahip olmalıdır. Bir hentbol takımında yedekler ile beraber 10 oyuncu ve 2 kaleci olacak şekilde düzenlenir. Sahada yer alacak oyuncular ise 6 oyuncu ve 1 kaleci şeklindedir. Hentbol oyununda oyuncu değiştirme sınırı yoktur istenildiği kadar oyuncu değiştirilebilir. Hentbolda oyunu 2 adet hakem yönetir. Hentbol oyununa başlangıç hava atışı ile yapılır. En önemli kurallardan biri oyuncu topu en fazla 3 saniye elinde tutabilir ve top ile beraber en çok 3 adım atabilmesidir. Defans yapan karşı takım rakibini kendi ceza sahası içine yaklaştırmamaya çalışır. Defans anında belirli ölçülerde bir temas halinde hakem kararı ile faul verilebilir. Faulde oyuncu 2 dakikalığına oyundan çıkar ve yerine başka oyuncu giremez. Ceza sahası kaleye 9 metre uzaklıktaki kesik çizgilerle belirtilir. Bu ceza sahası içinde yapılan faullerde penaltı verilir. Penaltı kaleye 7 metre uzaklıktan kullanılır. Maç sonunda en fazla gol atan takım oyunu kazanır ve 2 puan sahibi olur. Kaybeden takımda 1 puan alır.

Hentbol Topu Ağırlığı ve Numaraları


Hentbol Topu Numaraları :
NO:1 ölçülerindeki hentbol topu ; 290-330 gr arasında ağırlığa ve 50-52 cm arasındaki çap değerlerine sahiptir.
NO:2 ölçülerindeki hentbol topu ; 325-375 gr arasında ağırlığa ve 54-56 cm arasındaki çap değerlerine sahiptir.
NO:3 ölçülerindeki hentbol topu ; 425-475 gr arasında ağırlığa ve 58-60 cm arasındaki çap değerlerine sahiptir.
Topun ölçüleri ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki görsel ile edinebilirsiniz.

Hentbol Topu Ağırlığı ve Numaraları

Kapıda Ödemeli En Ucuz Hentbol Topu Nerede Satılır ?


SportifAletler.com olarak sitemizdeki hentbol topu kategorinde yer alan ürünlerin kalitesi ile usta elleri aratmayan müthiş atışlar yapabilir sevdiklerinizle iyi vakit geçirebilir veya rakiplerinizle çekişmeli bir hentbol maçı müsabakası yapabilirsiniz. orjinal kauçuk hentbol topu seçeneklerinin yanı sıra bazı markalar zaman zaman fiyat indirerek avantajlı satın alma imkanı sunabiliyor. Bu tarz avantajlı hentbol topları için kampanyalı indirimli hentbol topu sayfamızı takip edebilirsiniz. Ayrıca hentbol topu siparişlerinizde ödemenizi ekstra indirimli peşin ödemeli banka havalesi ile yada teslimat anında kapıda ödemeli hentbol topu seçeneği ile güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

SportifAletler.com Ailesi olarak eğlenceli ve bir o kadar da çekişmeli hentbol sporu ile keyifli zaman geçirmeniz dileği ile...
1