Sağlık Topu Ne işe Yarar ?Sert kauçuk malzeme ile yapılan tutacaklı veya tutacaksız iki modeli olan kullanıcının kas gelişimi ve gücünü arttırıp aynı zamanda hareket kabiliyetinide maksimuma çıkarmayı hedefleyen bir egzersiz türüdür. Sağlık topu ile yapacağınız çalışmalarda topu atma ve tutma gibi çalışmalar ile kasların maksimum efor sarfettiği pozisyona kısa sürede ulaşmasını sağlar. Bireysel veya takım sporlarının birçoğunda kas gelişimi ve güç antrenmanlarında en çok tercih edilen malzemelerden biridir sağlık toplarıdır.Sağlık toplarını 1 kg, 2 kg, 3 kg 4 kg, 5 kg ve 10 kg şeklinde farklı ağırlık modellerinde üretilmektedir. Bazı markalar nadirde olsa farklı ağırlık seçeneklerinide sunmaktadır. Çağımızdan en çok yapılan egzersizler arasında yer alan pilates antrenmanları içinde düşük kilolu sağlık topları da kullanılmaktadır. Takım sporlarında özellikle basketbol ve hentbol gibi dallarda top tutma hakimiyeti ve şut isabet oranını gözle görülür şekilde artış sağlanabilmektedir. Dambıl ile yapılan ağırlık çalışmaları bazı çalışma şekillerinde çok kullanışlı olmayabiliyor bu yüzden daha dengeli ve ergonomik yapısı sayesinde sağlık topları tercih sebebi olabiliyor.

Sağlık Topu Ağırlık Seçimi Nasıl Yapılır ?


Sağlık topları deri, kauçuk veya naylon malzemeden üretilmektedirler. Topların ebatlarına göre ağırlıkları doğru orantılı artmayabilir. Bazı topların yoğunluğu yüsek olduğu için ebatı küçük olabilir. Seçim yaparken daha çok kullanım amacınızı ön planda tutmak önemlidir. Örneğin sağlık topu kullanımındaki hedefiniz hızınızı ve reflakeslerinizi geliştirmek ise daha çok küçük ve hafif topları seçebilirsiniz, ağır ve ebatlı toplarda ise hızın haricinde güç ve kas kitlesi gelişimi için kullanabilirsiniz.

Sağlık Topu ile Örnek Çalışma Şekilleri ve Hareketleri


Sağlık topu ile yapabileceğiniz çalışmalar çok çeşitlidir. Kullandıkça kendinizde hayal gücünüze göre çok daha fazklı çalışmalar yapabileceksiniz. Ürün detay sayfalarında yer alan benzer bir ürüne göre uyarlanmış sağlık topu çalışma ve egzersiz videolarından yararlanabilirsiniz. Kısa örnek teşkil etmesi için sağlık topu kullanırken en çok uygulanan karın kası ve göbek yağlarını eritmek için kullanılan egzersiz şekillerine aşağıdaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

Sağlık Topu Egzersiz Çalışma Hareketleri 1

Aşağıdaki egzersiz türünde A görselinde nefes alıp B ve C görsellerinde ise nefes vermeye özen göstermelisiniz. Ayrıca dik değilde hafif eğimli oturmanız karın kaslarınızı çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olacak ve dolayısı ile yağ yakımı ve kas gelişimi daha çok hızlanacaktır.

Sağlık Topu ile Karın Kası Göbek Eritme Egzersiz Çalışması

Kapıda Ödemeli En Ucuz Sağlık Topu Nerede Satılır ?


Sportifaletler.com sitemizde en kaliteli ve güvenli şekilde kullanabileceğiniz onlarca ağırlık ve renk çeşitlerine sahip sağlık topu (medicine ball) modellerine ulaşabilirsiniz. Bazı markalar zaman zaman fiyat düşüşü ile avantajlı fiyat sunabilmektedir. Sitemizdeki fiyatı düşen tüm ürünlere kampanyalı indirimli spor aletleri linki ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca sağlık toplarını ister ekstra indirimli banka havale yöntemi ile peşin ödemeli alabilirsiniz, isterseniz ise sitemizden hemen sipariş vererek teslimat anında kapıda ödemeli sağlık topu seçeneği ile sipariş verebilirsiniz.

Sportifaletler.com ailesi olarak sağlıklı ve zinde bir yaşam dileriz...
1