Squash Raketi ve Topu Nasıl Olmalı Özellikleri, Tenis Raketi ile Farkı ?Squash sporu ülkemizde çok tanınan bir spor dalı olmamakla birlikte 2008 yılında Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bağlı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Squash ın kısaca tarihine bakmak gerekirse , 16.yy lara kadar uzandığı görülmektedir. Fransada eğlenmek amacı ile duvara top çarptırma ile başlayan bu spor dalı daha sonra 19.yy da ingilterede harrow okulunda öğrencilerin futbol oynamak için saha dışında sıra beklerken oyalanmak amacı ile oynadıkları bir etkinlik halindeyken zamanla tüm ingiltereye yayılarak yetişkinlerinde beğenisi kazanmayı başarmıştır. Squash sporu bir raket ve bir top ile oynanan raket sporu olarak geçer. Bireysel oynanabildiği gibi 2 kişilik takımlar halinde de oynanabilmektedir. Squash raketi şekil ve model bakımından tenis raketine benzesede ona göre oldukça kısa ve dar ebatlardadır. Ortalama ebatları 56 cm uzunluk ve 21 cm vuruş alanı çapı olmalıdır. Squash raketi ağırlığı 100 gr ile 200 gr arasında olmalıdır. Squash topu kauçuk malzemeden üretilmiştir. Bu kauçuk topun ölçüleri çapı 4 cm ve ağırlığı 24 gr şeklinde tasarlanmıştır. Topun üzerinde farklı renklerden oluşan noktalar olur. Oyun alanının sıcaklığı veya oyunun klasmanına göre renk noktaları farklılık gösterir. Sağlamlı ile hem beton deminde hem parke zeminde rahatlıkla oynanabilmektedir. Squash Sahası Ölçüleri bir tarafı açık diğer 3 tarafı ve tavanı kapalı bir küp şeklini andırır. Sahanın uzunluğu 9,75 metre ve genişliği 6,4 metre olacak şekilde düzenlenmelidir. Kapalı bu tür mekanlarda zemin parke ve duvarları özel bir alçı veya tahtadan oluşmaktadır. Squash gözlüğü oyun esnasında güvenlik amacı ile kullanılması tavsiye edilen bir ekipmandır. Squash Kortu Ayakkabısı oyun alanının parke zemine sahip olması hasebi ile ayakkabı altının kauçuktan üretilir. Günümüzde birçok marka squash sporuna özel ayakkabı üretimi yapmaktadır.

Squash Sporu Nasıl, Nerede Oynanır, Oyun Kuralları Nelerdir ?


Squash maçlarından önce oyunculara 5 dakikalık ısınmaları için süre verilir. Maçlar 3 set veya 5 set şeklinde oynanır. Daha çok 5 set tercih edilmektedir. Her set arasında oyunculara 90 saniye dinlenme süre verilir. Squash oyununda setler 11 puan üzerinde oynanır. oyun 10-10 beraberlik olursa fark 2 puan olana kadar set devam etmelidir. Oyun yazı oyuna başlayacak tarafı belli etmek amacı ile yazı tura atılarak başlanır. Puan kazanıldığında aynı zamanda servis atmada kazanılmış olur. Squash Oyunu 3 setli oyunlarda 2 set alanın galip olacağı şekilde veya 5 setlik oyunlarda 3 seti alanın galip ilan edileceği şeklinde devam eder. Oyuncu topu pervaza veya belirtilen çizgilerin dışına veya ön duvara çarptırmadan oyun alanının herhangi biryerine çarptırırsa seti kaybeder. Aynı zamanda oyunca topa ancak 1 defa vurabilir daha fazla vurduğunda da kaybeder, diğer oyuncu topa vrumadan herhangi birşekilde dokunursa yine servisi kaybedecektir. Servis servis kutusundan atılır ve servis atarken en az bir ayağın bu kutunun içine basıyor olması gerekir. Top karşı duvardaki belirtilen çizgilerin arasına vurup geri dönerken yere en fazla bir defa sektikten sonra karşı rakip squash topuna aynı şekilde vurur ve bu şekilde bir taraf hata yapana kadar böyle devam eder. Top yere sekmeden de rakip topa vurabilir. Hata yapan puanı kaybeder ve servis karşı tarafa geçmiş olur.

Kapıda Ödemeli En Ucuz Squash Raketi ve Topu Nerede Satılır, Nereden Alınır ?

SportifAletler.Com sitemizde en kaliteli, ithalatçı firma tarafından 2 yıl garantili en iyi squash raketi ve topu modellerini bulabilirsiniz. Ayrıca squash malzemeleri siparişlerinizin ödemesini isterseniz peşin ödemede ekstra indirim sağlayan banka havalesi ile istersenizde teslimat anında kapıda ödemeli squash raketi seçeneği ile güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

SportifAletler.com Ailesi olarak en iyi ve en kaliteli Squash Malzemeleri ile keyifli ve eğlenceli zaman geçirmeniz dileği ile.
1